Energiatakarékos ház

Az energiatakarékos ház nem egy építési mód, ma már sokféle szerkezeti megoldás és anyag közül lehet választani. Mindenkinek zsebbe vágó kérdés, hogy milyen házban él. Jelenleg energiafelhasználásunk több, mint 40%-át az épületek fenntartására fordítjuk, ezért különösen fontos az épületek energiatakarékossága. Az EU döntése értelmében 2020-tól csak „közel nulla energiaigényű” házak épülhetnek. Magyarországon 2012 – ben bevezették, hogy minden eladó épületre, lakásra kötelező kiállítani az ún. energetikai tanúsítványt. Ezzel az ingatlanpiacon már csak az alacsony fenntartási költséggel rendelkező házak lesznek piacképesek!

Mai hivatalos energetikai besorolások kWh/(m²/év) :

Energetikai tanúsítvány
Energetikai tanúsítvány

Ma Magyarországon a lakások zöme a C kategóriába tartozik.

Energiatakarékos ház éves fűtési hőigénye – 70 kWh/(m²/év) = 7 m3 gáz/m2/év. Mit is jelent ez?

1 m3 gáz = 1 kW fűtési energia = 1 liter fűtőolaj értékével

100 m2 -es passzívház esetén az éves fűtési költség max.: 22.500,- (100 m2 x 1,5 m3  x 150,- Ft)

100 m2 -es energiatakarékos ház éves fűtési költsége max.: 105.000,- Ft, vagyis havonta nem éri el a 9 ezer Ft-ot. Ma mennyit fizet a gázszámlájára?
Energiatakarékos házak éves fűtési igénye:

Az energiatakarékos (alacsony energiájú) háznál a hőveszteség csökkentése a cél. Ebben főszerepet játszik az építészeti kialakítás:

A szerkezetek kialakításánál cél:

Az egyes szerkezeti elemek kiválasztásánál a hőhídhatásokat is figyelembe kell venni. Pl. nyílászáróknál az üvegezésen kívül fontos szerepet játszanak a keret hőtechnikai jellemzői, keret – üvegezés aránya, távtartó, beépítés hőhídhatása.

Az általunk épített polisztirolzsalus házakat nevezzük mi energiatakarékosnak, mert bár van számos más előnyük a „hagyományos”-hoz képest, mégis ez az energiatakarékosság a legfontosabb tulajdonságuk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?